2011. március 22.

Körutazás

A takaró elkészítéséhez több helyről is érkezett inspiráció. Többeknél olvastam a FlyLady programról, amelynek lomtalanító részét én sajátosan értelmeztem.  Nálam is halmozódnak a fonalak, így aztán fogtam magam, és összeválogattam egy halom gyapjút. A híres Amish quilt, a  Trip Around the World adta a mintához az ötletet: nagyimintával csak horgoltam körbe-körbe, hasonlóan a quilthez, váltogattam a színeket. Unalmasnak tűnik, de én nagyon élveztem, igazi kikapcsolódás volt horgolni. És persze egy nagy halom fonal most takaróként él tovább...
Szeretem a színét is, látom benne a hegyek-dombok barnáját, a sziklák szürkéjét, a növények zöldjét, és ott van a vizek kékje, a felhők fehérje is. Milyen jó lesz kint a kertben, ha kiülünk beszélgetni az egyre bátrabban sütő napra. De hűvös estéken, beburkolózva még sokáig jó szolgálatot tehet.
Már tervezgettük a Balaton körüli túránkat, amikor horgolni kezdtem, így adott volt a neve is: Körutazás. (még oda is magammal vittem) Milyen jó is volt a teraszon üldögélve egy pohár finom bor mellett horgolgatni és a csodálatos panorámában gyönyörködni!
 A takaróm pedig őrzi tovább a színeivel a kora tavaszi Balaton hangulatát.

2011. március 21.

Gólyahír

Március 21. nevezetes nap, minden tavaszváró számára. Számomra többszörösen is emlékezetes marad: ma , az első tavaszi napon kaptam egy igazi tavaszias ajándékot Kathy-tól. Február elején jelentkeztem nála PIF játékra, és ma érkezett egy szoknya tőle.  Kedves figyelmesség, hogy kedvenc színeimből készítette, ami pedig hihetetlen, hogy mindössze két méretet kért tőlem, és egy  t ö k é l e t e s szoknyát varrt rám, egyetlen próba nélkül! A dolog titka: egy kreatív, fantasztikus nő ügyes szabásmintája. Köszönöm Kata, ezúttal még csak így, a blogon keresztül, kertem virágaival is :o)
A naphoz méltóan - a tegnapi havas-esős idő után - ma igazi tavasz volt. 
És hogy miért ez a cím? Ma végre megszülettek a kis babzsákok! Még csak két órásak... 

2011. március 16.

Balaton

Négynapos Balaton körüli úton jártunk. Első pihenőnk Vörösberényben, a Balaton-felvidék egyetlen erődtemplománál volt. A XIII. században épült templomot lőréses, támpilléres fal veszi körül.
A közeli, felsőörsi román stílusú - a XIII. század elején épült - templom érdekességei a bejárat fölötti három ablakot elválasztó Herkules-csomók. Ehhez hasonló ősi jelképek csak Pannonhalmán találhatók: a démonok elleni védekezést szolgálták. Ugyan hány ember lépte koptatta az évszázadok folyamán ilyen ívesre a küszöböt?
Szállásunk Balatongyörökön volt, ablakunkból és a teraszról pazar kilátással a tanúhegyekre, a szigligeti várra.  
 A keszthelyi Festetics-kastély és kertje minden évszakban gyönyörű. Órákat tölthet el az érdeklődő a különböző kiállításokon nézelődve :)
A sümegi vár már a XIII. század közepe táján megépülhetett, hiszen IV. Béla is lakott benne egy ideig a tatárjárás idején.
 A 412 méter magas vulkáni kúpon álló Tátika várat a XIII. században építette a veszprémi püspök. A festői romot védett ősbükkös veszi körül. Ínyencek figyelmébe: ilyenkor már terem a medvehagyma!
Zalaszántó másik nevezetessége a falu mellett álló hegyre épített Sztupa, buddhista szentély, amelyben a vallásalapító Buddha néhány csontszilánkja mellett magvakat, vallási könyveket helyeztek el. A sztúpát maga a 14. dalai láma, Tendzin Gyaco avatta fel. A hegy lábánál a fák közül előbukkanó óriási hóvirágmezők köszöntik az ide látogatókat. A hely különös hangulatához minden bizonnyal hozzájárulnak a szélben csattogó imazászlók mellett a füstölők illata, a szélcsengők tompa hangja és a zarándokokat kísérő buddhista szerzetes éneke is.
Gyulakeszi mellett emelkedik a harmadik legmagasabb balatoni tanúhegy: a Csobánc. Várát már a XIII. században kezdik építeni, sajnos a Rákóczi-szabadságharc után lerombolják. Helyreállítása - mint a legtöbb általunk felkeresett váré - jelenleg is zajlik. A faluból a zöld jelzésen kellemes gyalogtúrával közelíthető meg. Az országos kéktúra útvonala - mely a hegy keleti oldalán található -, csak gyakorlott túrázok számára ajánlott. Gyönyörű kilátás a Balatonra, a szomszédos tanúhegyekre. Mediterrán hangulat, virágzó mandulafák.
 
A Csobánc mellett elterülő gyönyörű városkát, Tapolcát nem szabad kihagyni. A tavasbarlangban korábban már jártunk, ezúttal egy hangulatos sétát tettünk a Malom-tó körül.
A Káli-medence szélén található a kőtenger, amely a Pannon kor tengerének homokturzásaiból alakult ki. Szentbékkálla mellett maradt fenn a legépebben ez a kőhát, amely bizarr, háznyi méretű szikláival, és persze az Ingókővel csalogatja ide a turistákat. 
 Fenékpuszta, Valcum a római korban volt jelentős hely. Itt keresztezte egymást a provincia két jelentős kereskedelmi és hadi útvonala: az Adriától Aquincum és a Savariától (Szombathely) Sopianae (Pécs) felé tartó út. Egy óriási, fallal körülvett, 44 kerek toronnyal védett erődvárost építettek itt, amelynek 22 épületét sikerült feltárni a XX. század folyamán. A képen az ókeresztény bazilika maradványai láthatók. A rómaiak után a keleti gótok királyának székhelye volt itt. Az erődöt a honfoglaló magyarok rombolták le.
Vándor, ki erre jársz,
Sírj vagy nevess,
Zokogó víz, Balatonszemes
Fái görcsben a tóra hajolnak,
Hatalmas nagy fia holtán
Ki voltál: Latinovits Zoltán.
Pünkösdi lángnyelv júniusi szélben
Lecsap a habokra, hazányi vakokra,
Boldog vagonokra.
 Napfogyatkozás egy júniusi éjben.
 ...és szárszón József Attila...